RJP60F4DPM-00#T1
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 60A 41.2W TO-3PFM
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RJP60F4DPM-00#T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.82V @ 15V, 30A
Power - Max:41.2 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:-
Td (on/off) @ 25°C:45ns/70ns
Test Condition:400V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:150°C (TJ)