IXGH40N120A2
Description
IGBT 1200V 75A 360W TO247
DataSheet
IXGH40N120A2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
Power - Max:360 W
Switching Energy:15mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:136 nC
Td (on/off) @ 25°C:22ns/420ns
Test Condition:960V, 40A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)