IXGH20N120A3
Description
IGBT 1200V 40A 180W TO247
DataSheet
IXGH20N120A3 PDF
Type Description
Series:GenX3™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:180 W
Switching Energy:2.85mJ (on), 6.47mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:50 nC
Td (on/off) @ 25°C:16ns/290ns
Test Condition:960V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)