AOTS40B65H1
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
IGBT 650V 40A TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOTS40B65H1 PDF
Type Description
Series:Alpha IGBT™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:300 W
Switching Energy:1.27mJ (on), 460µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:63 nC
Td (on/off) @ 25°C:41ns/130ns
Test Condition:400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)