IXYX140N120A4
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 140A 1200V PLUS247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYX140N120A4 PDF
Type Description
Series:XPT™, GenX4™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):480 A
Current - Collector Pulsed (Icm):1200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 140A
Power - Max:1500 W
Switching Energy:4.9mJ (on), 12mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:420 nC
Td (on/off) @ 25°C:52ns/590ns
Test Condition:600V, 70A, 1.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):47 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)