APT50GP60BG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 100A 625W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT50GP60BG PDF
Type Description
Series:POWER MOS 7®
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):190 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 50A
Power - Max:625 W
Switching Energy:465µJ (on), 637µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:165 nC
Td (on/off) @ 25°C:19ns/83ns
Test Condition:400V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)