STGP30NC60K
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 60A 185W TO220AB
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
STGP30NC60K PDF
Type Description
Series:PowerMESH™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):125 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 20A
Power - Max:185 W
Switching Energy:350µJ (on), 435µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:96 nC
Td (on/off) @ 25°C:29ns/120ns
Test Condition:480V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)