GPA040A120L-ND
Description
IGBT 1200V 80A 455W TO264
DataSheet
GPA040A120L-ND PDF
Part Status:Obsolete
IGBT Type:NPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 40A
Power - Max:455 W
Switching Energy:5.8mJ (on), 1.5mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:510 nC
Td (on/off) @ 25°C:41ns/200ns
Test Condition:600V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):220 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)