IXGH20N60A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 40A 150W TO247AD
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGH20N60A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 20A
Power - Max:150 W
Switching Energy:1.5mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:100 nC
Td (on/off) @ 25°C:100ns/600ns
Test Condition:480V, 20A, 82Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)