IXGR24N60C
Description
IGBT 600V 42A 80W ISOPLUS247
DataSheet
IXGR24N60C PDF
Type Description
Series:HiPerFAST™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):42 A
Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 24A
Power - Max:80 W
Switching Energy:240µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:55 nC
Td (on/off) @ 25°C:15ns/75ns
Test Condition:480V, 24A, 18Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)