IRGBC40U
Description
IGBT UFAST 600V 40A TO-220AB
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IRGBC40U PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 20A
Power - Max:160 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:-
Td (on/off) @ 25°C:-
Test Condition:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)