IRGC75B120UB
Description
IGBT CHIP
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IRGC75B120UB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.5V @ 15V, 75A
Power - Max:-
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:-
Td (on/off) @ 25°C:-