SIGC18T60SNCX7SA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT 3 CHIP 600V WAFER
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SIGC18T60SNCX7SA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:-
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:-
Td (on/off) @ 25°C:36ns/250ns
Test Condition:400V, 20A, 16Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)