IB892-10T
Manufacturer
iBASE Technology
VIGOR # :
Description
3.5" INTEL ATOM E640T (1.0GHZ) +
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
IB892-10T PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Core Processor:Atom E640T
Speed:1.GHz
Number of Cores:1
Power (Watts):-
Cooling Type:Heat Sink
Size / Dimension:4" x 5.8" (101.6mm x 147.32mm)
Form Factor:-
Expansion Site/Bus:Mini-PCIe
RAM Capacity/Installed:1GB/1GB
Storage Interface:mSATA
Video Outputs:DisplayPort, DVI, HDMI, VGA
Ethernet:GbE
USB:USB 2.0 (4)
RS-232 (422, 485):4
Digital I/O Lines:-
Analog Input:Output:-
Watchdog Timer:No
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
052801
CPU BOARD INTEL ATOM X7 1.6GHZ