R2E225-BE47-18
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
MOTORIZED IMPELLER
Catalog
AC Fans
DataSheet
R2E225-BE47-18 PDF
Type Description
Series:R2E225
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 225mm Dia
Width:107.0mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):185W
RPM:3000 RPM
Termination:4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 131°F (-25 ~ 55°C)