
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FFB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Size / Dimension: | Square - 120mm L x 120mm H |
| Width: | 38.00mm |
| Air Flow: | 264.6 CFM (7.41m³/min) |
| Static Pressure: | 1.705 in H2O (424.7 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 73.5dB(A) |
| Power (Watts): | 79.2 W |
| RPM: | 6300 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 1.1 lbs (499.0 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of FFB1248XHE-M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
FAN 60X15MM 24VDC OIL PROOF
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
SENSOR PROX INDUCTIVE 4.2MM MOD
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD
MARKING TAG SET MT6 100 TAGS IMP