
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FFB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 80mm L x 80mm H |
| Width: | 38.00mm |
| Air Flow: | 57.2 CFM (1.60m³/min) |
| Static Pressure: | 0.424 in H2O (105.6 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Noise: | 44.5dB(A) |
| Power (Watts): | 4.56 W |
| RPM: | 4200 RPM |
| Termination: | 3 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.375 lb (170.1 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of FFB0812VHE-F00 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC TERM
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC
SENSOR PROX INDUCTIVE 6MM CYLIND