MF60101V1-1000U-F99
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 60X10MM VAPO 12VDC
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
MF60101V1-1000U-F99 PDF
Type Description
Series:MagLev® MF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:10.00mm
Air Flow:16.3 CFM (0.456m³/min)
Static Pressure:0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing Type:Vapo-Bearing™
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Noise:28.5dB(A)
Power (Watts):1.3 W
RPM:4000 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)