HSS-B20-0635H
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
HEATSINK TO-220 2.6W ALUMINUM
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
HSS-B20-0635H PDF
Type Description
Series:HSS
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Board Level, Vertical
Package Cooled:TO-220
Attachment Method:PC Pin
Shape:Rectangular, Fins
Length:0.520" (13.20mm)
Width:0.250" (6.35mm)
Diameter:-
Fin Height:0.748" (19.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:2.6W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:10.68°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:28.85°C/W