SCR31B-200-1R9A017JH
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CMC 1.7MH 20A 0.0063OHM TH
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SCR31B-200-1R9A017JH PDF
Type Description
Series:SCR
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:1.7 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):20A
DC Resistance (DCR) (Max):-
Voltage Rating - DC:500V
Voltage Rating - AC:500V
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.890" Dia (48.00mm)
Height (Max):1.378" (35.00mm)