RC212-0.25-47M
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
COMMON MODE CHOKE
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
RC212-0.25-47M PDF
Type Description
Series:RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Filter Type:Power Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:47 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):250mA
DC Resistance (DCR) (Max):2.4Ohm
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Ratings:-
Approval Agency:VDE
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.602" L x 0.291" W (15.30mm x 7.40mm)
Height (Max):0.693" (17.60mm)