SRF1006-501Y
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
CMC 500UH 840MA 2LN 800 OHM SMD
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SRF1006-501Y PDF
Type Description
Series:SRF1006
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Filter Type:Signal Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:800 Ohms @ 2 MHz
Inductance @ Frequency:500 µH @ 100 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):840mA
DC Resistance (DCR) (Max):70mOhm
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.394" L x 0.343" W (10.00mm x 8.70mm)
Height (Max):0.256" (6.50mm)