SRF0905-400Y
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
CMC 40UH 900MA 2LN 800 OHM SMD
Catalog
Common Mode Chokes
DataSheet
SRF0905-400Y PDF
Type Description
Series:SRF0905
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Filter Type:Signal Line
Number of Lines:2
Impedance @ Frequency:800 Ohms @ 20 MHz
Inductance @ Frequency:40 µH @ 1 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):900mA
DC Resistance (DCR) (Max):250mOhm
Voltage Rating - DC:80V
Voltage Rating - AC:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ratings:-
Approval Agency:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.362" L x 0.236" W (9.20mm x 6.00mm)
Height (Max):0.209" (5.30mm)