RN212-1.2-02-6M8
Description
CMC 6.8MH 1.2A 2LN TH
DataSheet
RN212-1.2-02-6M8 PDF
Impedance @ Frequency:-
Inductance @ Frequency:6.8 mH @ 10 kHz
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency:-
Current Rating (Max):1.2A
DC Resistance (DCR) (Max):250mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:300V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.709" L x 0.492" W (18.00mm x 12.50mm)
Height (Max):0.799" (20.30mm)