FN2090A-20-06
Description
LINE FILTER 110/250VAC 20A CHASS
DataSheet
FN2090A-20-06 PDF
Type Description
Series:FN 2090
Package:Tray
Part Status:Active
Filter Type:Single Phase
Configuration:Two Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:110V, 250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):-
Current:20 A
Frequency - Operating:DC ~ 400Hz
Applications:Safety
Approval Agency:CE, CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect
Inductance:2.7mH