62PP022RG06
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
HOLE PLUG, .218 HOLE, .031-.062
Catalog
Hole Plugs
DataSheet
62PP022RG06 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Body Plug
Color:Natural
Material:Nylon
Hole Diameter:0.218" (5.54mm)
Flange Diameter:0.375" (9.53mm) 3/8"
Panel Thickness:0.031" ~ 0.062" (0.79mm ~ 1.58mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
62PP056BM14
62PP056BM14
HOLE PLUG, .562 HOLE, .031-.140
62MP0875V
62MP0875V
HOLE PLUG 0.875" NYLON BLACK
HPM20 SL080
HPM20 SL080
HOLE PLUG 0.787" POLYAMIDE 6 GRY
STRIPAX ULTIMATE
76533
BIT HEX 3/16" 1.14" 10/PK