ISC1210BN2R7J
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ISC1210BN2R7J PDF
Type Description
Series:ISC-1210
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):290 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:60MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)