SRR0805-560K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56UH 680MA 380MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR0805-560K PDF
Type Description
Series:SRR0805
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):680 mA
Current - Saturation (Isat):950mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):380mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:9.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.185" (4.70mm)