CVH201205-2R2M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 600MA 412.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CVH201205-2R2M PDF
Type Description
Series:CVH201205
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):412.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)