IMC1812BN1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM
DataSheet
IMC1812BN1R2K PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):430 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):550mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:80MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)