SPD73R-153M
Description
FIXED IND 15UH 1.59A 91 MOHM SMD
DataSheet
SPD73R-153M PDF
Type Description
Series:SPD73R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.59 A
Current - Saturation (Isat):2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):91mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.154" (3.90mm)