AIMC-0402HQ-12NJ-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 500MA 200 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIMC-0402HQ-12NJ-T PDF
Type Description
Series:AIMC-0402HQ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:12 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):200mOhm Max
Q @ Freq:22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)