HTPT66R-683K
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 2.1A 122 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HTPT66R-683K PDF
Type Description
Series:HTPT66R
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron
Inductance:68 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):2.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):122mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.660" Dia x 0.360" W (16.76mm x 9.14mm)