LBR2012T470M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47UH 75MA 1.7 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LBR2012T470M PDF
Type Description
Series:LB, R Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:47 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):75 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.7Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:11MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)