3613C471K
Manufacturer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
3613C471K PDF
Type Description
Series:3613C, Sigma Inductors
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):62 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):26Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)