VLS252010ET-1R0N
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 1.75A 84 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
VLS252010ET-1R0N PDF
Type Description
Series:VLS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.75 A
Current - Saturation (Isat):1.75A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):84mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)