1812-332H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1812-332H PDF
Type Description
Series:1812
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):501 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):800mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.190" (4.83mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 1NH 470MA 110 MOHM SMD
DRA127-681-R
DRA127-681-R
FIXED IND 680UH 736MA 1.15 OHM
LQM18PZ2R2MCHD
LQM18PZ2R2MCHD
FIXED IND 2.2UH 750MA 480 MOHM
1812-332H
1812-332H
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM