NRS8040T3R3NJGJ
Description
FIXED IND 3.3UH 4.9A 19.5 MOHM
DataSheet
NRS8040T3R3NJGJ PDF
Type Description
Series:NR, S Type
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):4.9 A
Current - Saturation (Isat):6.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):19.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:34MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)