SDR0805-270KL
Description
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD
DataSheet
SDR0805-270KL PDF
Type Description
Series:SDR0805
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.3 A
Current - Saturation (Isat):2.1A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:12MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)