WCL3225-120-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 265MA 1.2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
WCL3225-120-R PDF
Type Description
Series:WCL3225
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:12 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):265 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:25MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.138" L x 0.114" W (3.50mm x 2.90mm)
Height - Seated (Max):0.089" (2.25mm)