MHQ0603P1N8ST000
Description
FIXED IND 1.8NH 700MA 120 MOHM
DataSheet
MHQ0603P1N8ST000 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:1.8 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:10GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Size / Dimension:0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)