MCL1005-181-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 100MA 3.7 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCL1005-181-R PDF
Type Description
Series:MCL1005
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:180 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.7Ohm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:500MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)