PM127SH-271M-RC
Description
FIXED IND 270UH 1.2A 450MOHM SMD
DataSheet
PM127SH-271M-RC PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):1.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):450mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)