ASPI-0310FS-1R2N-T2
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 2.1A 62 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ASPI-0310FS-1R2N-T2 PDF
Type Description
Series:ASPI-0310FS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):1.9A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):62mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)