ISC1210BN8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65 OHM
DataSheet
ISC1210BN8R2K PDF
Type Description
Series:ISC-1210
Package:Bulk
Material - Core:Iron Powder
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):195 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.65Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:35MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)