SRR1208-471KL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470UH 700MA 850MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR1208-471KL PDF
Type Description
Series:SRR1208
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):950mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):850mOhm Max
Q @ Freq:14 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:1.4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 6.8UH 10.5A 7.6 MOHM