IMC1812ES100K
Description
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD
DataSheet
IMC1812ES100K PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.6Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)