RLB0913-120K
Description
FIXED IND 12UH 2.9A 50 MOHM TH
DataSheet
RLB0913-120K PDF
Type Description
Series:RLB0913
Package:Tray
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):2.7A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):50mOhm
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:13MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)