FP1008R2-R120-R
Description
FIXED IND 120NH 74A 0.18 MOHM
DataSheet
FP1008R2-R120-R PDF
Type Description
Series:FP1008
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:120 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):74 A
Current - Saturation (Isat):112A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):0.18mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)