0805CS-181EKFS
Description
FIXED IND 180NH 800MA 200 MOHM
DataSheet
0805CS-181EKFS PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:180 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):200mOhm
Q @ Freq:20 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:600MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:25.2 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.71mm)
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)